Diyarbakırlılar Yenişehir Belediyesi Kitap Günleri Fuarı’na akın etti
Diyarbakırlılar Yenişehir Belediyesi Kitap Günleri Fuarı’na akın etti
Tarih : 11-03-2018 1344 defa incelendi

Yenişehir Belediyesi’nin Değerler Eğitimi projesi kapsamında düzenlediği “Yenişehir Belediyesi Kitap Günleri” etkinliği açılış törenine öğrenciler başta olmak üzere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Kitap gibi şehir Diyarbakır’da 50 den fazla tanınmış yazarın kitapseverlerle buluşacağı, 150 yayın evi ile 1 milyondan fazla kitabın yer alacağı 09-18 Mart tarihleri arasında 10 gün açık kalacak Yenişehir Belediyesi Kitap Günleri Fuarı açıldı. Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan törene AK Parti Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Serdar Kartal, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ozan Balcı, Geçmiş Dönem Milletvekillerinden Seyyit Haşim Haşimi, MHP İl Başkanı Ahmet Demir, AK Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, kurum müdürleri, aileler ve çocuklar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Serdar Kartal, çocukların ve gençler için projelerin devam edeceğini belirtti.

Yaklaşık 150 yayınevinin katıldığı bir fuarın açılışını yapacakların kaydeden Kartal, “1 milyonun üzerinde kitabın halkımızın beğenisine sunulacağı kitap fuarımızı açacağız. Kitap fuarları özellikle öğrencilerimiz, gençlerimiz çok önemli. Bir ilin gelişmişliği açısından çok önemli. Bu kitap fuarlarını da bu amaçla değerlendirmek için belediyemiz her platformda bu işleri Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte destekliyoruz. Tabi ülkemizde kitap okuma oranı on binde birler civarında. Kişi başına yıllık 8 kitap düşüyor. İnşallah bu oranı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler seviyesi üzerine çıkarmak en büyük hedefimiz olmalıdır. Çünkü bizim ülkemizdeki bilim ve teknolojik gelişmenin en büyük kaynağı insanların kitap okuma alışkanlıklarının arttırılması olacaktır” dedi.

Yenişehir Belediyesi tarafından oluşturulan koronun Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar KARTAL 'ın sözlerini yazdığı Diyarbakır Gençlik marşını okumasının ardından İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, salondakilerle birlikte dua etti. Daha sonra etkinliğin açılış kurdelesi kesildi.