İlçemizdeki Mahalle Evlerine yoğun ilgi
İlçemizdeki Mahalle Evlerine yoğun ilgi
Tarih : 13-02-2018 452 defa incelendi

Mahallelerimizdeki kadınlara yönelik hizmet geliştirmek amacıyla hayata geçirilen Mahalle Evleri, Yenişehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün en önemli sosyal projelerinden biridir. Yenişehir Belediyesi Mahalle Evleri bugün toplamda 400 kursiyere ulaştı. Yenişehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ ne bağlı İplik Mahalle Evi, Ben U Sen Mahalle Evi ve Hz. Hatice Kadın Meslek ve Eğitim Merkezi’nde kadınlarımıza meslek ve beceri edindirmek üzere çeşitli kurslar verilmektedir.

Yenişehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ ne bağlı İplik Mahalle Evi’nde kadınlarımız için Giyim ve Kuran’ı Kerim Kursları düzenlenmektedir. İplik Mahalle Evi’nde düzenlenen giyim kursları kendine özel tasarımlardan oluşan giysileri giymek isteyen kadınların yoğun ilgisini çekmektedir. Giyim Kursunda kursiyerlere temel bilgiler, makineyi kullanma, kumaşlar, ölçü alma, kalıp çıkartma, biçki teknikleri, prova çalışmaları, bedene uygun giysi tasarımı ve süsleme… gibi birçok konuda eğitim veriliyor. Ayrıca mahalledeki kadınlarımıza Kuran’ı Kerim’i düzgün okuyabilme bilgi ve becerisi kazandırmak için Kuran’ı Kerim Kurslarımız düzenlemektedir. Kursiyerlere Kur’an harfleri, harekeleri ve okuma kuralları başlıkları altında Kur’an-ı Kerim’i hatasız okuma becerisi kazandırmak amaçlanmaktadır. Yenişehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ ne bağlı bir diğer mahalle evi olan Ben U Sen Mahalle Evi’nde ise kadın ve çocuklarımıza yönelik Kur’an-ı Kerim kursu düzenlenmektedir.

Daha önce adı Yenişehir Mahalle Evi olan bir diğer mahalle evimiz de yenilenerek Hz. Hatice Kadın Meslek ve Eğitim Merkezi adı ile hizmet vermektedir. Hz. Hatice Kadın Meslek ve Eğitim Merkezi’nde Giyim, Kuaförlük ve Kur’an-ı Kerim Kursları düzenlenmektedir. Kuaförlük kursu ile meslek edinmek isteyen kadınlarımızın ufkunu açan bu kurs çalışmaları çerçevesinde saç kesimi, düz fön, dalgalı fön, saç topuzu yapma, saç boyama,röfle çalışmaları… gibi farklı çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca Giyim ve Kur’an-ı Kerim kursları da verilmektedir.

Mahalleli kadınlardan Başkan Kartal’a teşekkür
Yoğun katılımla gerçekleşen eğitimlere katılan kadınlar, bugüne kadar kendi bölgelerinde böyle bir hizmet almadıklarını ifade ederek Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar KARTAL’a kendilerine sağlamış olduğu bu imkanlar için teşekkür ettiler.