KORKMA! FARKINDA OL! GEÇ KALMA!
KORKMA! FARKINDA OL! GEÇ KALMA!
Tarih : 15-05-2018 315 defa incelendi

Kanser, günümüzün en yaygın ve önemli sağlık sorunlarından birisidir. Tanı ve tedavisindeki yenilikler, diğer hastalıkların tedavisindeki gelişmeler ile her gün daha çok sayıda kanserli hastaya tanı konabilmektedir. Bu önemli sağlık sorunu ile baş edebilmek için kanser ve tedavisi hakkında doğru bilgilendirmelerin yapılması gerekmektedir. Bu amaçla Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar KARTAL’ın talimatıyla kanserin erken tanısı ve korunma yöntemleri ile ilgili vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için bir çalışma başlatıldı.

Günümüzde kanser, en sık ölüm nedenleri arasında bir çok gelişmiş ülkede kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırayı almaktadır. Erken tanı ve tedavi kanserli hastalarda önemli oranda iyileşme mümkün olabilmektedir. Halbuki bilgi eksikliği, korku, ihmal gibi nedenlerle insanlar zamanında hekime başvurmamakta, böylece tanı gecikmekte, tedavi de güçleşmektedir.

Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanseri hastalığında, son 20 yılda teşhis ve tedavi anlamında büyük ilerlemeler kaydedildi. Erken tanı sayesinde memeyi koruyan ameliyat seçenekleri ve uzun süre hayatta kalma şansı arttı.

Erken tanı konulmuş meme kanseri tamamen tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erken tanıya önem verin!

İlçemizdeki bayanları kanser konusunda bilinçlendirmek, belli bir yaştan sonra rutin yapılması gereken tarama testleri hakkında uzman doktorlar tarafından bilgilendirildiler. Alanında uzman doktorlar kadınlarda yaygın olan meme ve rahim ağzı kanseri hakkında kısa bir brifing verdi. Rahim ağzındaki anormal hücrelerin kansere dönüşmeden, erken evrede teşhis edilmesini sağlayan Smear Testi ve 40 yaşından sonra kadınların yılda iki kez rutin yaptırmaları gereken Memografi tarama testi hakkında merak ettikleri soruları uzman doktorlara yöneltme fırsatı buldular.