Okul Kantinleri Denetim Altında
Okul Kantinleri Denetim Altında
Tarih : 28-09-2018 276 defa incelendi

Yenişehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler yeni eğitim öğretim döneminin başlaması ile okul kantinlerinde denetimlerine hız verdi.

Okul kantinlerindeki gıda ürünlerini tek tek inceleyen Zabıta ekipleri hijyen, işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına, gıda maddesi ürünlerin hazırlanması, çalışma ortamı, ürünlerin fiyat etiketleri, haşere ve kemirgenler, gıda ürünlerinin son kullanma tarihleri gibi bir çok konuda denetimlerini gerçekleştiriyor.

Çocuklarımızın Sağlığını Korumak İçin…

Ekipler kantin işletmecilerine; ilgili genelgenin genel kurallar 16. maddesi uyarınca çocukların dengesiz beslenmesine, şişmanlığa sebep olabileceğinden, doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler, kolalı içeceklerle, kızartma ve cipslerin satışlarının yasak olduğunu belirtildi. Yetkililer denetimlerin yıl boyunca periyodik aralıklarla devam edeceğini belirterek, hijyen ve sağlık ile ilgili kurallar konusunda yapılan ihtarlara uymayan işletmeler hakkında idari yaptırım uygulanacağını ifade etti.