OTİZMİN FARKINDAYIZ ONLARIN YANINDAYIZ
OTİZMİN FARKINDAYIZ ONLARIN YANINDAYIZ
Tarih : 15-05-2018 247 defa incelendi

Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar KARTAL’ın talimatıyla Otizm konusunda farkındalık yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler yaratmak amacıyla İbni Sina Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde “OTİZMİN FARKINDAYIZ ONLARIN YANINDAYIZ” etkinliği düzenlendi. Etkinlikte otizimlilerin sorunları ve çözümleri konuşuldu, araştırmaların teşfik edilmesi ve erken teşhisle tedavilerinin yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı.

Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir nöro – gelişimsel bozukluktur. Otizmin belirtileri en erken yaşamın ilk 6. ayında fark edilebiliyor. Otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor.

Günümüzde her 68 çocuktan biri otizm riski ile doğuyor!


Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde her 68 çocuktan biri için konulmakta.

Otizmin bilinen tek çaresi, erken tanı ile yoğun, sürekli, özel eğitim!

Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

İbni Sina Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde eğitim gören otizimli öğrencilerin hazırladığı gösterilerin ardından Yenişehir Belediyesi Başkan Yardımcıları çocuklara çeşitli hediyeler verdi. Çok sayıda mavi balonun gök yüzüne uçurulması ile etkinlik sonlandırıldı.