Peygamberler ve Sahabeler Şehri Diyarbakırımızda Nice Hafızlar Yetişecek
Peygamberler ve Sahabeler Şehri Diyarbakırımızda Nice Hafızlar Yetişecek
Tarih : 25-10-2018 251 defa incelendi

Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar Kartal, Ulu Camii İmamı Mehmet Sait Yaz ve Yenişehir Müftüsü Şevket Dilmaç ile birlikte yapımı hızla devam eden Hamidiye Külliyesi, Sultan Abdul Hamid Han Yatılı Kız Hafızlık ve Kur’an Kursu, Seyyit Battal Gazi Yatılı Kız Hafızlık ve Kur’an Kursu, Hz. Fatima Yatılı Kız Hafızlık ve Kur’an Kursu ve Aliya İzzetbegoviç Kur’an Anaokulu inşaatlarında incelemelerde bulundu.

Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar Kartal beraberindekilere inşaat alanlarında projelerin ayrıntılarını anlattı, bitiş tarihi hakkında bilgi verdi.

Hamidiye Külliyesi:
İçerisinde 400 kişilik Hamidiye Kız Hafızlık Yatılı Kur’an Kursu, 200 kişilik Hamidiye Camii, 4 derslikli Kur’an Anasınıfı ve Hamidiye Parkı yer alacaktır.

Sultan Abdul Hamid Han Yatılı Kız Hafızlık ve Kur’an Kursu:
Daha önce Özyurt Kur’an Kursu olarak hizmet veren 2.700 metrekarelik kapalı kullanım alanına sahip bina devralınarak yeni imajı, yeni mimarisi ve yeni adıyla 180 kişilik Sultan Abdulhamid Han Yatılı Kız Hafızlık Kur’an Kursu olarak eğitim vermeye başladı.

Seyyit Battal Gazi Yatılı Kız Hafızlık ve Kur’an Kursu:
200 kişi kapasiteli Seyyit Battal Gazi Yatılı Kız Hafızlık ve Kur’an Kursu içerisinde 8 adet derslik, bir adet çok amaçlı salon, kütüphane, mescit… olarak planlanmıştır.

Hz. Fatima Yatılı Kız Hafızlık ve Kur’an Kursu:
2000 metrekarelik kullanım alanı olan 8 katlı Hz. Fatime Yatılı Kız Hafızlık ve Kuran Kursu içerisinde kitap kafe, kütüphane, dinlenme salonları, yemekhane, konferans salonları yanı sıra her katta bulunan üçer yataklı sekiz yatak odası olarak planlanmıştır.

Aliya İzzetbegoviç Kuran Anaokulu:
Şehitlik Mahallesi’nde yapımı devam 1.500 metre karelik alana sahip üç katlı 10 derslikli Aliya İzzetbegoviç Kuran Anaokulu içerisinde Modern çizgilere sahip 400 metrekarelik alana sahip Zengin Kütüphane, her derslikte oyun köşesi,her iki katın da orta alanında oyun ve dinlenme alanları olarak planlanmıştır.