Yenişehir Belediyesi Toplu Açılış Töreni
Yenişehir Belediyesi Toplu Açılış Töreni
Tarih : 02-03-2019 109 defa incelendi

Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar Kartal tarafından yaklaşık bir yıl içinde hayata geçirilen hizmetlerin toplu açılış ve tanıtım töreni gerçekleştirildi.

Üçkuyular’da Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar Kartal’ın desteğiyle kısa sürede yapımı tamamlanarak hizmete başlayan Hamidiye Külliyesi önünde gerçekleşen toplu açılış törenine İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar Kartal, Bağlar Kaymakamı Barış Demirtaş, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkanı Abdullah Çiftçi, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ünal Koç ve vatandaşlar katıldı.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu toplu açılış töreninde bir konuşma yaptı. Sayın Soylu konuşmasında “Bir taraftan Hamidiye Külliyesi diğer taraftan Seyit Battal Gazi Kız Yatılı Hafızlık Kursu,diğer taraftan Hz. Fatima Yatılı Kız Hafızlık Yurdu, diğer taraftan Abdülhamit Han Yatılı Hafızlık Kuran Kursu, dört tane böyle Yatılı hafızlık yurdu, Nurettin Mehmet Zengi Parkı içerisinde yine çocuklarımız için anaokulları, öğretim mekanları ardından Rabiatül Adeviyye Kadın Kültür ve Sanat Merkezi yine içerisinde anaokulları yine içerisinde eğitim merkezleri yine içerinde kültür merkezleri ve Aliya İzzetbegoviç Gençlik ve Kültür Merkezi. Allah’a şükürler olsun sadece bu saydıklarım yanı sıra mart ayında Ayşe Hafsa Sultan Yetim Evleri tamamlanınca yüz milyonun üzerinde devasa bir proje Yenişehir’de bitmiş olacak. Özellikle valimize, değerli kaymakamımız Serdar Kartal’a ve bu güzel eserlerin Yenişehir ile buluşmasını sağlayan ve katkı koyan herkese herbirinizin huzurunda teşekkür ediyoruz, minnetlerimizi sunuyoruz. Allah onlardan razı olsun.” dedi.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun konuşmasının ardından Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar Kartal’da halka hitaben bir konuşma yaptı. Açılış konuşmalarının ardından açılışa katılan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve protokol davetlileri tarafından açılış kurdelesi kesildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar Kartal İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya çeşitli hediyeler sundu.

Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar Kartal’ın desteğiyle ilçemizde hayata geçirilen bazı hizmetler:

Hamidiye Külliyesi 
Manevi ihtişamıyla 7 bin metrekare alanda, hizmet veren Hamidiye Külliyesi, yatılı kız hafızlık kuran kursu, cami, 4 derslikli kuran anaokulu ve 5 bin metrekarelik parktan oluşuyor.

Kız Yatılı Hafızlık Kuran Kursları
Fetö terör örgütünden devralındıktan sonra düzenlenerek hizmete açılan Sultan Abdülhamid Han Yatılı Kız Kuran Kursu , sekiz katlı Seyit Battal Gazi Kız Yatılı Hafızlık Kuran Kursu ve Hz. Fatima Yatılı Kız Hafızlık Yurdu’nda genç nesillere örnek olacak yüksek ahlaklı kızlarımız yetişecek ve topluma değer katacaktırlar.

Kuran Anaokulları
İlçemizin çeşitli semtlerinde özellikle dezavantajlı ve sosyo-ekonomik durumu zayıf olan vatandaşlarımızın yaşadığı kesimlerde, okul çağına ermiş çocuklarımızın faydalanabilmesi ve temel dini eğitimlerinin verilebilmesi amacıyla 40 tanesi sıfırdan olmak üzere toplamda 108 derslik Kuran Anaokulunu hizmete açmış bulunmaktayız.

Gençlik Merkezi
İlçemizin Şehitlik semtinde 1500 metrekare alanda yapılan Aliya İzzetbegoviç Kültür ve Gençlik Merkezi’nde, çocuklara modern kitap kafe ve rahatça ders çalışabilecekleri alanlar, ayrıca okula başlama çağındaki çocuklara, temel dini bilgiler veren milli ve manevi eğitim hedeflenerek, devleti ve milletiyle barışık nesiller yetiştirilmesi amaçlanmıştır.

Kadın Kültür ve Sanat Merkezi
Şehitlik semtinde kadınlarımızın sosyal ve kültürel gelişimine yönelik açılan Rabiatül Adeviye Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nde, kadın ve çocuklarla ilgili 138 kurs açılmış, kurslarımızdan 2184 kursiyer faydalanmıştır. Kadınlarımız merkezimizdeki faaliyetlerden yararlanırken, çocukları da çocuk gelişimine destek sağlayacak aktivitelerin olduğu kreşimizden yararlanabilmektedir.

Çocuk Evleri Sitesi
Diyarbakır’ın en güzel ve maddi olarak en değerli yerinde yaptığımız 8 blok, 1 idari ve sosyal tesisten oluşan ve kaba inşaatı biten Ayşe Hafsa Sultan Çocuk Evleri Sitesi projesini yetim ve kimsesiz çocuklarımıza tahsis ediyoruz. Mart ayında bitirilmesi planlanan proje ile geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, sıcak bir aile ortamı sunmayı hedefliyoruz.

Daha Yeşil Bir Yenişehir için 
Fabrika Mahallesi’nde Prof. Dr. Aziz Sancar Parkı, Dokuz Çelik mahallesinde Ebu Ali El Cezeri Parkı, Üç kuyular mahallesinde Nureddin Mahmut Zengi Parkı ve Turgut Özal Parkı açıldı. Ayrıca ilçemizin muhtelif semtlerinde 12 adet spor sahası yapılarak hizmete sunulmuştur. Bunların yanı sıra At sevgisi ve geleneksel Osmanlı okçuluğunu gelecek kuşaklara aktarmak için, fidanlık tesislerinde 10 bin metrekare alanda oluşturduğumuz Bıyıklı Mehmet Paşa Binicilik Tesislerinde, hemşerilerimiz hem doğayla hem de atlarla hoşça vakit geçirirken, ecdat mirasını yâd edecektir.

Kara ve Hava Şehitliği Yenilendi
Park ve bahçeler müdürlüğümüzce kara ve hava şehitliklerinde çim kaplama, çiçek ekimi, peyzaj ve çevre düzenlemesi yaptık. Şehitlik anıtlarımızı baştan aşağıya yenileyerek şehitlerimize vefa borcumuzu ödemeye çalıştık.

Öğrencilerimizin bilgiye erişimleri için, ilçemize bağlı 26 okulda zenginleştirilmiş kütüphane kurularak, öğrenci ve ebeveynlerin hizmetine açıldı. 11 adet konferans salonunu düzenleyerek eğitimde kalitenin arttırılmasına çalıştık. Engelli çocuklarımız için 28 adet özel eğitim sınıfı inşa edildi, 700 bin adet kitap dağıtıldı.

Daha Temiz Yenişehir 
Belediye hizmet araçlarımızı etkin bir şekilde kullanarak, günün 24 saat çalışma prensibine göre cadde ve sokaklar temizlik işleri müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından, temiz bir ilçe ve çevre hedefiyle, her gün 29 araç ve 250 kişilik temizlik personeliyle temizleniyor.

Fen işleri müdürlüğümüzce 2018 yılı içerisinde büyükşehir belediyesiyle birlikte 100 bin ton asfalt, 20 kilometre yeni imar yolu yapıldı. İlçemize bağlı 28 mahallede 600 bin metrekarelik alana kilitli parke taşı, 100 bin metre tül bordür taşı döşendi.