SINAV KAYGISIYLA BAŞ ETME YÖNTEMLERİ VE MANEVİ EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ          

SINAV KAYGISIYLA BAŞ ETME YÖNTEMLERİ VE MANEVİ EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ          


Diyarbakır Yenişehir Belediyesi’ne bağlı Ahi Evran Parkı’ndaki Nev Mekân Kütüphanesinde sınavlara hazırlanan gençler ile Hanım Evi Millet Kıraathanesini ziyaret eden kadın kursiyerlere yönelik olarak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından "Sınav Kaygısıyla Baş Etme Yöntemleri" ve "Manevi Eğitim" seminerleri düzenlendi.

"Sınav Kaygısıyla Baş Etme Yöntemleri"

Yenişehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Nev Mekân Kütüphanesinde düzenlenen "Sınav Kaygısıyla Baş Etme Yöntemleri" konulu seminerin sunumunu gerçekleştiren Yenişehir Belediyesi’nde görevli Psikolog Özge Aycan," Sınav kaygısıyla baş etmenin ilk adımı farkındalık ve iç görüdür. ‘Sınavda başarısız olacağım’ yerine ‘Sınavda elimden gelenin en iyisini yapacağım’ cümlesini kullanmalıyız. Bu süreçte uyku düzenimize dikkat etmeliyiz, gevşeme ve nefes egzersizleri yapmalıyız. Sınav anında da odaklanma sorunu yaşadığımızı düşündüğümüz anda sınava kısa bir ara vermeli ve olumlu/ mantıklı cümlelerimizi tekrar etmeliyiz. Eğer o an aklımıza olumlu cümlelerimiz gelmiyorsa elimizde bulunan kaleme 20 saniye boyunca odaklanarak bakmamız iyi gelecektir. Sınav hayattaki geçmemiz gereken basamaklardan sadece biridir. Bugün geçmezsek yarın geçeriz. Yeterli çalışma ve çaba bizi istenilen hedefe elbette götürecektir. Şimdiden tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum’’ ifadelerinde bulundu. 
  
"Manevi Eğitim"

Aziziye Mahallesi’nde bulunan Ahi Evran Parkı’nda düzenlenen "Manevi Eğitim" seminerinin sunumunu ise gerçekleştiren Yenişehir Belediyesi Özel Kalem Müdüresi Ruken Canbey, ‘’Başkanımız Murat Beşikci’nin talimatları ile başladığımız Manevi Eğitim Seferberliğimize Hanım Evi Millet Kıraathanemizi ziyaret eden kadın kursiyerlerimize verdiğimiz eğitimimiz ile devam ediyoruz. Amacımız eğitimimizle kadınlarımızın dinî ve manevî bilgilerini artırmak, bu bilgiler sayesinde sosyal ve psikolojik problemlerine bir nebze de olsa çözüm bulabilmek ve onlara manevi rehberlik etmektir. Bu kapsamdaki eğitimlerimizi Belediyemize bağlı bütün merkezlerimizdeki misafirlerimize vermeye devam edeceğiz’’ diye konuştu.