YENİŞEHİRDE BEYAZ ALTIN HASADI

YENİŞEHİRDE BEYAZ ALTIN HASADI

Türkiye’nin önemli pamuk üretim bölgelerinden biri olan Diyarbakır’da beyaz altın olarak bilinen pamuk hasadına Yenişehir’de  başlandı.

Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi Güzel Mahallesi'nde Yenişehir Ziraat Odası Başkanlığı koordinasyonunda, Yenişehir Kaymakamı ve Yenişehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Beşikci, Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu ile ilçede bulunan kurum ve kuruluşların müdürlerinin katılımıyla Pamuk Hasadı Tarla Günü Etkinliği düzenlendi. 

Güzel Mahallesi'nde gerçekleştirilen pamuk hasadı etkinliğinde pamuk hasadını gerçekleştiren, Yenişehir Kaymakamı ve Yenişehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Beşikci, tekstil merkezi olma yolunda ilerleyen Diyarbakır’da pamuğun önemine değindi.

Yenişehir ilçesinin yüzde 70'nin sulanabilir bir alana sahip olduğunu belirten Başkan Beşikci, "İlçemizde bu alanın 35.000 dekarı pamuk ekim alanıdır. Bu alanlarımızdan elde edilen pamuk ham madde olarak Tekstil Sanayide, çiğit Yağ Sanayide, küspesi ise Yem Sanayimiz için önemli bir yere sahiptir. Yenişehir Kaymakamlığı ve Belediyesi olarak pamuğu ve pamuğa dayalı bütün üretim alanlarında çiftçilerimizin bilinçlenmesini, verim ve üretimde kalitenin artırılmasını ve kayıplarının en aza indirilmesini sağlamak için sahada aktif şekilde yer alan Kırsal Hizmetler Müdürlüğü'müzü oluşturduk. Ve siz değerli üreticilerimize hizmet vermeye başladık. Her zaman çiftçi ve üreticilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile yeni sezonun tüm çiftçilerimize hayırlı uğurlu bereketli olmasını diliyorum.’’ dedi.