YENİŞEHİR’E LAVANTA PARKI

YENİŞEHİR’E LAVANTA PARKI


        
Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ortaklaşa ekolojik turizme katkı sunmak ve kadın üreticileri destelemek amacıyla yaklaşık 17.500 metrekare alan üzerinde Lavanta Parkı inşa edecek.
          
Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci’nin talimatları ile Yenişehir ilçesi Dokuzçeltik mahallesinde 17.500 metrekare alan üzerine inşa edilecek olan Lavanta Parkı’nın hem ekolojik turizme katkıda bulunması hem de kadın üreticileri destelemesi amaçlanıyor.
 
30 BİN ADET LAVANTA
      
Lavanta Parkı’nın kente yeni bir sosyal yaşam alanı kazandıracağını belirten Yenişehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Özgür Polat, ’’Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından projesi ve ihalesi yapılan Lavanta Parkı projemiz ile hem ekolojik turizme katkı sunacağız hem de kadın üreticilerimizi istihdam edeceğiz. Kentimize yeni bir sosyal yaşam alanı kazandıracak olan Lavanta Parkı projemiz ile Dokuzçeltik mahallemizde 17.500 metrekare alan üzerinde içerisinde 30.000 adet lavanta çiçeğinin olduğu lavanta bahçemizin manzarasını izlemek isteyenler için kafeterya, dinlenme alanları, fotoğraf çekim noktaları, gezinti yolları, lavanta büfesi ve meydanı inşa edeceğiz. Lavanta Parkımızda istihdam edeceğimiz kadın üreticilerimiz ise lavanta çiçeklerimiz ile gelin çiçeği ve gelin tacı yaparak gelecek olan ziyaretçilerimize satış yapabilme imkânı bulacaklar. Ayrıca Parkımızla yetiştirilmesinde daha az su kullanılması nedeniyle ve görsel güzelliğinden dolayı seçtiğimiz lavantalarımız ile küresel ısınmayla mücadele de katkı sunmayı amaçladık’’ ifadelerinde bulundu.