YENİŞEHİR’E MEYVE VE SEBZE BAHÇELERİ

YENİŞEHİR’E MEYVE VE SEBZE  BAHÇELERİ

Diyarbakır Yenişehir Kaymakamlığı ve Belediyesi organik tarıma vatandaşları  teşvik etmek ve  Belediye olarak üretimde öncü olmak amacıyla 30.000 metrekare alana meyve ve sebze bahçeleri yapıyor.

Organik ürünlerin  üretilip, satışının yapılabileceği Nev Bahçe projesini Üçkuyu Mahallesinde hayata geçirecek olan Yenişehir Belediyesi aynı zamanda  sosyal belediyeciliğin ve kent dayanışmasının en güzel örneklerinden birini sergileyecek.

Nev Bahçe projesinde Doğal tarım ilkeleri uygulanarak, ata tohumlarından üretilen fidelerle organik sebze ve meyve yetiştirileceğini belirten Diyarbakır Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Murat Beşikci, Üretimin yanında aynı zamanda Organik Ürün tüketiminin insan sağlığı açısından olumlu etkileri olduğunu söyledi.

Başkan Beşikci, Sağlıklı beslenmenin insan psikolojisi ve fizyolojisi üzerinde olumlu etkileri araştırmalarla da desteklenmişken, bizler de vatandaşlarımızın organik üretiminin her aşamasında yer almasını ve elde edilen ürünlerin de satışının yapılması amacıyla Üçkuyu Mahallemizde 30.000 metrekare alanda Nev Bahçe Parkı projemizi hayata geçireceğiz. 
Parkımızda tarım hobi bahçesi, yöresel yemek mutfağı, kesme çicek üretim serası, üretim tesisi, meyve ve sebze bahçeleri, piknik alanları, Kadın Kooperatifleri satış büfeleri yer alacaktır. İlçeye yeni bir soluk getireceğiz ve köye özlem duyan vatandaşlarımızın özlemlerini gidermiş olacağız." dedi.
 
Öte yandan Yenişehir Belediyesi tarafından kurulacak olan  Nev Bahçe projesinde kendi elektriğini üretebilen, yeşil çatılı, çevre dostu ve teknolojik altyapıya sahip Ekolojik Bina da inşa edileceği öğrenildi.