Temizlik İşleri Müdürlüğü

Temizlik işleri Müdür V.: Mücahit KAVAK   Telefon: (0412) 2289654 – 59 Dahili :

1-    Müdürlüğümüzün Görev Tanımlar – Verdiği Hizmetler

-  Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak 1 idareci, 1 Temizlik Kontrol görevlisi, 6 Temizlik Kontrol Görevlisi, 199 işçi, 63 şoför ve 2 kepçe operatörü ile Yenişehir ilçesi genelinde cadde ve sokakların temizlenmesi, evsel atıkların toplanması Belediye sınırları içerisinde ana arterler, caddeler, sokaklar, meydanlar, boş alanlar, semt pazarları, daimi pazar yerleri ile benzeri yerlerin temizliği, yine belediye sınırları içerisinde bulunan bina ve apartmanlar, iş yerleri, kamu binaları ile diğer alanlarda evsel katı atıkların belli bir program dahilinde toplanması, toplanan evsel katı atıkların naklinin sağlanması, çevrenin temiz ve sağlıklı olması amaçlanmaktadır.
- Yenişehir Belediyesine ait 42 mahalle ve bu mahallelere bağlı 29 küme evlerinde bulunan cadde, bulvar, meydan, sokak, çıkmaz sokak ve boş alanların temizliği ve çöp toplama işleri Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
-   Günlük yaklaşık olarak 226 ton evsel katı toplanmakta ve toplanan evsel katı atıklar, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait Çöp Aktarma İstasyonuna aktarılmaktadır. Ayrıca cadde ve sokak ve boş alanlara atılan hafriyatları kaldırmak için günlük olarak bir traktör, bir kazı-yükleyici ve bir adet damperli kamyon görevlendirilmektedir.
-   Temizlik çalışmaları; 06.00-12.00, 12.00-18.00 ve saatleri ile 18.00-24.00 saatleri arasında üç vardiya şeklinde yürütülmektedir.
-   Cadde ve sokakların temizliğini yapan süpürgeci personeller, sabah saat 06.00 ile 10.00 – 13.00 ile 17.00 saatleri arasında sokakların temizliğini yapmaktadırlar.
-   Cadde ve sokakların yıkamasına her yıl olduğu gibi Nisan ayı başlarında başlanmış ve ekim ayı sonuna kadar bu çalışmalara devam edilmiştir, ayrıca her gün bir bölgede kurulan semt pazarı yerinin yıkanması akşamları pazarın dağılmasından sonra rutin olarak yapılmaktadır.
-   Eski Toplukonutlar, Üç Kuyular Toplukonutları, Yolaltı, Fabrika, Feritköşk, Aziziye, Seyrantepe Sanayi, Cumhuriyet, Yenişehir, Kooperatifler, Çelikevler ile Şehitlik Hevsel bölgelerinde geçici olarak kurulan semt pazarlarının temizliği Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
-    Belediyemize bağlı 12 merkez mahallenin farklı noktalarında73 adet yeraltı hidrolik sistemli çöp konteynırı bulunmakta, bu konteynırlar araç üzerine monte edilen bir tertibat ile yeraltından çıkartılıp boşaltılması yapılmakta ve aynı tertibatla yerine bırakılmaktadır. Belediyemize bağlı 42 mahallede 1650 adet yerüstü çöp konteynırı daha önce belirlenen çöp noktalarına bırakılmış, bu konteynırlarda araç arkasında bulunan tertibat ile boşaltılmıştır. Cadde ve kaldırımlara özellikle resmi kurum ve okulların önüne kaldırıma monte edilen seyyar çöp kutuları bırakılmıştır.
-       Kamu kurumlarına evsel katı atıkların toplanması için 18 adet traktörle çekilen 3 tonluk römork bırakılmıştır. Bu römorklar doldukça Müdürlüğümüzce Büyükşehir Belediyesi Aktarma İstasyonuna götürüp boşaltılmaktadır.